Z jakého materiálu postavit dům je otázka, kterou si položí každý stavebník před začátkem stavby. Zděný dům je kvalitní stavba s dobrými izolačními schopnostmi. V nabídce je klasika v podobě keramiky či pórobetonu, ale také jiné moderní materiály.
U standardního rodinného domu tvoří cena za zdicí materiál pouze 6 % z ceny celého domu. Před samotným výběrem zvažte, které vlastnosti stavebního materiálu jsou pro vás důležité. Ať je to životnost, tepelněizolační vlastnost, akustika, nasákavost, vzduchotěsnost, pracnost při výstavbě nebo náročnost vedení rozvodů elektřiny, vody a kanalizace. Na základě tohoto si budete umět lépe vybrat.
nový rodinný dům
Kterýkoli materiál na trhu pro stavbu domu musí odpovídat normám – splňovat požadavky na pevnost, požární odolnost, zdravotní nezávadnost a další stavebně technické parametry. Díky mocné ruce trhu se ani ceny materiálů potřebných pro nosnou obvodovou konstrukci zásadně neliší. (Foto www.artbaz.sk)
Lehký a pevný pórobeton
Sortiment pórobetonových tvárnic patří k materiálům s vysokou izolační schopností. Lze z nich vyzdít stěnu, která dokáže při rozumných tloušťkách a bez dodatečného zateplení bezpečně splnit normové požadavky na obvodové konstrukce. Dle štítku energetické náročnosti může dům postavený z 450 mm silné tvárnice bez zateplení splňovat požadavky úsporné stavby, nestačí však na nároky pasivního domu.
Výhodou pórobetonu oproti jiným zdícím materiálům je jeho homogennost. Ve všech směrech má stejné parametry a nemá v sobě díry. Má sice horší akustické vlastnosti, ale obvodové stěny z pórobetonu splňují akustické parametry, které norma vyžaduje. Vysoké požadavky se kladou na vnitřní stěny mezi dvěma byty, na které by příčky z běžného pórobetonu nestačily.
Stavba domu z pórobetonu
Hlavní výhodou pórobetonu je jeho snadná opracovatelnost, která jej favorizuje při stavbě svépomocí, drážkování elektroinstalace nenaruší homogenitu a pevnost stěny, nevytvoří tepelné mosty. (Foto www.iprospect.com)
Stejně jako mají keramické zdící materiály speciální akustickou cihlu, i výrobci pórobetonu nabízejí speciální tvárnice, které splňují požadované akustické hodnoty na dělící příčky mezi byty.
Porovnáme-li pevnost vylehčené struktury pórobetonové tvárnice a cihlového střepu, lépe je na tom cihla, ale při porovnávání pevnosti zdiva je rozdíl téměř zanedbatelný. Naopak s pórobetonem se snadno pracuje, neboť má menší hmotnost než vápenopískové bloky, dokonce i jako cihla. Dá se bez obtíží řezat a sekat, problém nepředstavuje ani drážkování na vedení instalací. Nevýhodou pórobetonu je však jeho nasákavost. Při nadměrném nasáknutí může změnit svůj objem a vlhkost snižuje jeho tepelněizolační vlastnosti. Stavby z pórobetonu se jednoduše vytopí, ale při přerušení topení i snadno ztratí svoji teplotu.