Postavit si vlastní dům v dnešní době se většině jeví jako nesplnitelný sen. Pokud si jej ale naplánujete rozumně, můžete jej vybudovat kvalitně a za dostupnou cenu srovnatelnou s cenou bytu.
Nemusí při tom utrpět ani kvalita, ani komfort bydlení. Při mnoha rozhodnutích je třeba zvážit, zda upřednostníte nižší investiční náklady nebo provozní náklady. Ne vždy je to možné současně. Je ale pár faktorů, které dokážou výrazně ovlivnit konečnou cenu rodinného domu. Podle nich vychází, že cena domu je přímo úměrná jeho velikosti. Je tedy rozumnější postavit menší dům z kvalitních trvanlivých materiálů s dobrým technickým vybavením než zbytečně přehnat velikost a poté při dokončování vybírat levnější materiály a výrobky s pochybnou kvalitou i trvanlivostí jen proto, že finance již máte vyčerpané.
Šetrně už od základů
Až 30 % nákladů můžete ušetřit, pokud se rozhodnete pro nepodsklepený dům. Za zakládání na základové desce zaplatíte mnohem méně než za budování suterénu domu. Důležitý je také tvar a sklon pozemku. Například stavba domu ve svahu vyjde finančně náročněji než stavba na rovině. Část stavby bude pod terénem, což zvyšuje náklady na náročnější výkopové práce, izolace, beton, armaturu. To vše odpadá u rovinatého pozemku.
Rozhodnete-li se pro dům typu bungalov, neplánujte velkou zastavěnou plochu. Větší obytnou plochu raději rozložte na dvě podlaží. Ušetříte tak náklady na menší základovou desku.
Přiměřená velikost domu
Zvažte, jak velkou obytnou plochu potřebujete. Málokdy se stane, že dům je příliš malý. Mnohem častěji lidé plochu domu přehánějí. Hlavně ti, co utíkají z bytovek pro malé prostory. Mají pocit, že dům musí být výrazně větší než byt. Na realitním trhu mají zelenou menší byty, dvoupokojové, případně třípokojové s nevelkou výměrou, tento trend se přenáší i do rodinných domů. Pro komfortní a pohodlný život ani není zapotřebí více než 200 m2.
Nepodléhejte módní vlně velkých obývacích prostor. K sezení u televize nebo u krbu nepotřebujete 50 m2, úplně postačí polovina. Pokud nejste osmičlenná rodina, zbytečný luxus představuje i několik koupelen, pokoj pro hosty či nepotřebné komunikační prostory.
Ušetřené čtvercové metry věnujte úložným prostorům, zvláště pokud dům není podsklepený. Jednoduchou a účelnou dispozici oceníte v budoucnu i při nižších nákladech na vytápění. Navíc investice do speciálního pokoje je zbytečně přehnaná. Pokud si uvědomíte, že při nákladech 1 000 eur na čtvereční metr vás takový pokoj, například pokoj pro hosty, vyjde 16 000 eur, k tomu přidejte investice do nábytku, starat se o ni třeba, vytápět ji. O náklady na pokoj si budete muset vzít vyšší hypotéku a za 30 let splácení to bude „milionový pokoj“.
moderní rodinný dům
Výběr konstrukčního systému
Na ceně domu se výrazně podílí také výběr konstrukčního systému a jeho vybavení. Materiál na hrubou stavbu si nárokuje jen 10 až 15% z ceny stavby rodinného domu, nejvíce však ovlivňuje kvalitu bydlení. Rozhodně se nevyplatí šetřit na kvalitních materiálech a dodržování technologických postupů. Relativně nižší investice do stavebního materiálu se později odrazí v cenách za spotřebu energií – elektřiny a plynu. S ohledem na budoucnost byste si tedy měli postavit energeticky úsporný dům. Ten sice díky své zvýšené tepelné izolaci, kvalitnějším oknům, řízenému větrání a preciznímu provedení bude o něco dražší (možná o 15 – 20 %), ale cena, o kterou se vám zvýší investice do energeticky úsporného domu oproti klasickému, se rychle vrátí v podobě úspor za energii. Uvažujete-li o energeticky úsporném domě, pak není podstatné, zda upřednostníte zděný nebo montovaný dům, důležité je stanovení jeho energetické kategorie. U zděného domu můžete ušetřit na pracích, pokud některé zvládnete svépomocí. Současné stavební systémy nabízejí kompletní řešení stěn, stropů, překladů a jejich spojování.