V zahraničí mnoho lidí žije v pronájmech a o koupi vlastní nemovitosti ani ve snu neuvažují. Naopak, zdá se, že my ji stále považujeme za jednu z nejlepších investic. Je to ale opravdu tak?
Platy se téměř nehýbou, zato ceny realit za poslední roky stoupaly přímo závratnou rychlostí. Kupujeme-li si vlastní střechu nad hlavou, jinou možnost, než zadlužit se na 30 let, často nemáme. Co však v případě, že máme nějaké peníze odložené stranou a po nemovitosti se poohlížíme spíše z pohledu dlouhodobé investice? Je dobrý nápad vložit úspory do nemovitosti? Zeptali jsme se vás, ale i odborníků.
MARTIN ČAPO – majitel realitní kanceláře
„Nemovitost je určitě dobrý investiční nástroj,“ tvrdí Martin Čapo, „ačkoli si ho nemůže, vzhledem k celkovému objemu financí, dovolit každý.“ Nejčastější investicí z jeho zkušeností bývají malé byty, nejen proto, že jsou nejdostupnější, ale také proto, že jsou nejvíce vyhledávány pro nájem a zároveň nejlikvidnější při následném prodeji.
Pokud už kupuji, je lepší použít hotovost nebo si vzít úvěr a splácet ho?
Obě možnosti jsou vhodné za předpokladu, že investor rozumí finanční matematice. Je nutné mít na paměti, že čistý výnos z nájmu nemovitosti se může lišit každý rok právě tak, jak se může měnit úroková sazba na úvěru při změně fixace. Investice do nemovitosti je totiž opravdu dlouhodobá.
Pokud se rozhodnu kupovat nemovitost, co všechno je třeba před koupí zohlednit?
Hovoříme-li o koupi nemovitosti na vlastní bydlení, jde o kompromis osobních preferencí a obecných kritérií, která mají vliv na tržní hodnotu. V případě investičního nákupu půjde o cíle, tedy výnos z nájmu a kapitálový růst nemovitosti.
Je v roce období, kdy je trh s nemovitostmi „přijatelnější“?
Ano, když je na trhu méně kupujících, tedy konkurence klesá, a to je mimo sezónu – během Vánoc, prvních dvou zimních měsíců a letních prázdnin.
Koupě nemovitostí
Pokud jdu koupenou nemovitost pronajímat, s čím vším musím počítat?
Je důležité vědět, že čistý výnos z nájmu bude nižší než nájemné od nájemců, jelikož vzniknou odvodové povinnosti, náklady na získání a servis nájemce, opotřebení zařízení a podobně. Největším rizikem je však výběr zodpovědného nájemce, nastavení podmínek a dobrá smlouva.
Rada na závěr: Přestože se koupě bytu za účelem investice jeví jako jednoduchá záležitost, které každý rozumí, jde o vážnou věc, která může mít jak pozitivní, tak negativní výsledek. Je proto na místě mít vedle sebe realitního profesionála, který kromě toho, že má přehled o trhu a zkušenosti s obdobnými transakcemi, řídí i osobní preference investora, čímž minimalizuje případné nákladné omyly.
„Nemovitost patří mezi stabilnější a konzervativnější investiční nástroje. Pokud někdo preferuje stabilitu namísto rizika a netouží po vyšších výnosech, nemovitost je dobrá volba,“ říká Marcel Motyka a dodává, že s každou investicí je spojeno riziko. Proto nedoporučuje investovat pouze do nemovitostí, ale své portfolio rozčlenit.
Pokud už kupuji, je lepší použít hotovost nebo si vzít úvěr a splácet ho?
V zásadě platí jednoduchá matematika. Pokud vám nemovitost dokáže vydělat vyšší výnos než úrok, za který máte půjčené peníze od banky, vyplatí se také úvěr. Pokud tedy máte volné zdroje a neumíte se rozhodnout, kam je umístit, nemovitostí moc nezkazíte. Vyhodnotit dnešní rozhodnutí však budete vědět až za několik let.
Pokud se rozhodnu kupovat nemovitost, co všechno je třeba před koupí zohlednit?
Jak jsem zmínil, portfolio je třeba mít rozloženo do více aktiv. Závisí také na tom, jaký je investiční horizont. Dnešní doba nabízí kromě nemovitostí také koupi různých cenných papírů, fondů, akciových titulů a indexy. Všímám si, že mnoho klientů preferuje stabilnější investice před těmi rizikovými. Osobně doporučuji kvalitní, řízené portfolio a přitom pronajímání menší nemovitosti.