Kulatých domů už v našich končinách několik vyrostlo, ale stále ne dost, aby se staly běžným úkazem. Ten, který jsme navštívili tentokrát, připomíná prsten. Přesněji, prsten zapadlý do země, jak se uvádí v architektonickém konceptu autorské zprávy od architektů Martiny Buřičové a Štěpána Kubíčka.
Na počátku je vždy pozemek, který musí budoucí investory oslovit, nabídnout jim jakousi „přidanou hodnotu“. Rozlehlá parcela v klidné lokalitě s bohatou zelení na okraji obce poblíž Prahy je okouzlila krásným výhledem do otevřené krajiny. Všechny tyto atributy určily budoucí charakter stavby.
Nízkoenergetický dům
Sounáležitost rodiny
Určující myšlenkou koncepce plánovaného domu byla rodinná sounáležitost. Dům měl být kvalitní a komfortní, ale nízký s uzavřeným kruhovým půdorysem, který by se současně stal skutečným domovem pro celou rodinu. Architekti vytvořili více variant a se stavebníky hledali optimální řešení. Výsledkem je elipsovitý půdorys s otevřeným vnitřním atriem. Jak optimálně vyhodnotili osazení stavby v těžišti pozemku.
Nízkoenergetický dům
Kdo by čekal i elipsovitý tvar atria, nedočkal by se. Je pragmaticky obdélníkové. Celá vnitřní dispozice je ortogonální. Architekti si však pohráli a objekt vyjmutý z vnitřního prostoru atria umístili severně od domu, kde plní funkci garáže pro dva automobily, zahradní stroje a slouží jako prostor pro uložení nářadí. Celý dům je železobetonový se zasklenými částmi, prostor atria oživuje strom.
Nízkoenergetický dům
Strohá konstrukce vs. citlivé dispozice
Z hlediska konstrukce jde o železobetonovou stavbu (obvodový plášť, stropní deska) na betonovém soklu. Nenosné svislé vnitřní konstrukce jsou vyzděné z keramických tvárnic a bíle omítnuté – kontrastují tak s pohledovým betonem obvodových stěn. Poněkud strohé působení těchto materiálů změkčuje podlaha z masivních bělených dubových desek. Obvodový plášť je sendvičová větraná konstrukce, jako vnější obklad byl použit stříbrný eloxovaný vlnitý hliníkový plech (drobné vlny). Industriální vzhled tohoto materiálu vnáší mírné napětí do ideálního oblého tvaru domu. Tato kompaktní „skořepina“ je navíc „rozpraskaná“ okenními otvory na celou výšku stavby.
Nízkoenergetický dům
Dům je navržen jako jedna bezbariérová jednotka pro čtyři až šest osob. Vchod se nachází na severní straně, za ním situované zádveří slouží současně i jako šatna a vstup do technické místnosti. Při chodbě podél východní strany atria je umístěna koupelna s WC a pracovna. Velký obytný prostor s jídelnou a variabilně uzavíratelnou kuchyní s komorou využívá celou jižní část plochy. V severozápadním traktu je situována intimnější část domu – jsou zde tři pokoje (dva menší ložnice a jedna velká dětská, propojená svou jižní stranou s atriem), společná koupelna a samostatné WC. Z chodby vedou dveře opět přes závětří do zahrady.