Netradiční chata u jezera: Chata s vertikální zahradou

- Reklama -rodina

Ještě před třemi lety zde hloubili jámu, lili beton, zdi zapuštěné do štěrkového podloží zajišťovali izolací proti tlakové vodě. Později dřevem tvarovali oblouk střechy tak, aby splynula s průčelím. Rastrem pevné konstrukce a textilií daly základ plášti ze zeleně. Formovali dům čistých tvarů, interiér napojili světlem, vnitřek domu i zahradu sladili s příjazerným životem.

Dům na vyvýšeném břehu Zelené vody se směrem k přístupové cestě nadýmá stěnou napnutou jako plachta windsurfisty. Plachta se zelená rozmanitou výsadbou. Nejprve stěna v oblouku vyrůstá ze štěrkového koberce, poté ohraničená konturami černé kovové konstrukce přechází do střešní roviny, až se nakonec vystří do 2,5metrového přesahu nad zaskleným průčelím. Architekt jakoby upevnil plachtu o nerezový stožár, který se zvedá přesně ze středu terasy.

zahradní terasa
Chata na Zelené vodě se stala experimentem zakřivení exteriérové ​​zelené stěny v našich klimatických podmínkách.

Čtveřice zasklených ploch ve vzorné geometrii člení průčelí domu v přízemí a patro. V nich vznikl dostatek místa pro dva symetricky a identicky umístěné dvoupodlažní apartmány pro dvě rodiny s dětmi. Zatímco člověk nevejde dovnitř, těžko uvěří, že přízemí má dvě kuchyně-obýváku a dvě zázemí s koupelnami. Patro se větví na dvě samostatné noční zóny s ložnicemi pro rodiče a dětskými pokoji.

Ložnice s výhledem na jezero
V ložnici „To hlavní je v obou obytných jednotkách stejné. Naše ložnice jsou stejně orientované, se stejnými podhledy. Raději spíme v ložnici tady než doma. Máme pocit intimity, a přitom vzácný výhled na panorama jezera. Dohlédneme i na zeleň extenzivní střechy přístřešku nad loděnicí.“

Dům nejednou vítá známé a hosty. Stačí, když se ke stavbě přiblíží přístupovou cestou, a dům je překvapí nebývalým vzhledem. Objekt působí celistvě, stavba se zdá menší. Za takovou optickou iluzi může stěna zakřivená do oblouku, který plynule přechází do roviny střechy. Oblá plocha pokrytá zelení znásobuje dojem kompaktnosti, je křídlem, které chrání bezpečí vnitrozemí.

Námořnický laděný interiér
Tvar stavby má připomínat napnutou plachtu a vnitřek několika prvky interiéru lodi. Oblinou a čistou formou se stavba zvenčí jeví menší, než ve skutečnosti je. Kdo přijde poprvé dovnitř domu, nestačí se divit, kolik je v něm místa. Dvě identické bytové jednotky na dvou nadzemních podlažích propojuje obytné podzemí prosvětlené světlíky a povrchy, které rozjasní interiér.

Jak se zeleň stěny se střechou setkala
„Aby se extenzivní zelená střecha bezpečně setkala se zelenou stěnou konstrukčního typu inspirovaného Patrikem Blancem, vytvořili jsme na přechodu dilataci. Jedná se o klasický plechový profil přichycený navařenými pásy tak, aby se neposunula 8centimetrová silná vrstva substrátu z vodorovné střechy do zaoblené stěny zelené konstrukce. Extenzivní část střechy jsme více řešili z aspektu izolace, chlazení, méně než pohledový estetický prvek – je na ni vidět pouze z ptačí perspektivy. Naše stěna s oblou plochou je zkušebním projektem slovenské firmy Landscape Design. S takovou podobou zelené střechy zkušenosti nebyly. Technologii jsme v porovnání s Blancovým modelem upravili, systém zavlažování zjednodušili, rostliny jsme místo do holé textilie vysadili do spousty kapes naplněných substrátem. I to je jeden ze způsobů, jak se snažíme zmírnit působení nepřízně počasí a náročnějších klimatických podmínek na zelené stěny.

zelená střecha
Stěna s vlastním režimem Ve vertikálních zelených stěnách je nejdůležitější nastavení zavlažování, důležitější než samotná konstrukce. Každá stěna se zelení se chová jinak, každý prostor ovlivňuje podmínky ve stěně jinak, každá výsadba rostlin ve vertikální stěně potřebuje naladit svůj vlastní režim. Pro exteriérové ​​vertikální stěny v našich podmínkách je na rozdíl od Francie největší zátěží zimní období. To je důvod, pro který máme u nás omezený výběr rostlinných druhů vhodných pro zelené stěny. „Paradoxně, v té naší lépe rostou rostliny, které sem zavál vítr. Kromě vysazených rostlin se přirozeně v textilii uchytila ​​místní flóra a dokonce i fauna. Na jaře se nám v zeleni uhnízdily drozdy.“

Kromě originálního vzhledu fasády jde také o vnitřní klima domu – jeho ochlazování. Klimatizace se vyřešila obalením domu do zeleně. Mnoho architektů stále nedůvěřuje tomu, že pokud se na domě vyhotoví tepelná izolace o tloušťce 30 cm a dům má zelenou střechu, tak se i při venkovních teplotách dosahujících 40 °C interiér může obejít bez přidané klimatizace.“ Architektura této chaty je architekturou přijímání světla a zisků ze sluneční energie velkými zasklenými plochami obrácenými směrem k jezeru. Při takovém zasklení, kdy se o sklo opře slunce, se interiér na jiných domech za běžných podmínek nesmírně přehřívá.

Další články autora

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich...

Bioklimatické pergoly – harmonie designu a udržitelnosti

Venkovní prostory u domů a chat jsou důležitými místy pro relaxaci a odpočinek, zejména v...

Kovový nábytek pro zahradu přináší odolnost i pohodlí

U zahradního nábytku řešíme pohodlí, ale také odolnost. Hledáme proto materiály, které vydrží náročné podmínky...

Jak vyrobit ptačí krmítko

Vytvoření vlastního ptačího krmítka je nejen skvělým způsobem, jak přilákat ptačí návštěvníky do vaší zahrady,...

Nejnovější články

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich...

Bioklimatické pergoly – harmonie designu a udržitelnosti

Venkovní prostory u domů a chat jsou důležitými místy pro relaxaci a odpočinek, zejména v...

Kovový nábytek pro zahradu přináší odolnost i pohodlí

U zahradního nábytku řešíme pohodlí, ale také odolnost. Hledáme proto materiály, které vydrží náročné podmínky...
- Reklama -PR článek