Z historického dvojdomku vytvořily dva samostatné byty. Původní členění změnili z vertikálního na horizontální

- Reklama -rodina

Město Sušice na západě Čech je díky své poloze nazýváno také bránou Šumavy. Na jeho bohatou historii dodnes poukazují svědci starých časů – v rámci nich i zachované středověké hradby, k nimž jsou „přilepeny“ starší rodinné domky. Jeden z nich dostal šanci na rekonstrukci, kterou zvenčí i zevnitř navrhli a realizovali architekti David Neuhäusl a Matěj Hunal z ateliéru Neuhäusl Hunal. Jak vypadá citlivá přeměna starého dvojdomu na dva samostatné byty?

Investorkou rekonstrukce a zároveň majitelkou domu je rodačka ze Sušic, která žije v zahraničí. Celá stavba není stejně stará, protože k původnímu domu byla v 90. letech minulého století přistavěna nová část. Přístavba však nebyla nikdy dotažena do finále – zůstala ve fázi hrubé stavby, a tak ji našli i architekti při první obhlídce. Hlavním záměrem rekonstrukce bylo z nepraktického historického objektu vytvořit příjemné bydlení. Dokonce ne jedno, ale hned dva samostatné byty.

Oba domy – původní i přistavěný jsou půdorysy přimknuty k hradbám města až do té míry, že historické hradební zdivo tvoří jižní stěnu přístavby. Ve stavbě kdysi sídlilo kadeřnictví. Přeměna funkce na dvě samostatná bydlení automaticky vyžadovala vznik nových otvorů a především kompletní přepracování dispozic.

Uspořádání uvnitř změnili z „vedle sebe“ na „pod sebou“
„Princip provozního rozdělení jsme změnili z horizontálního (dle objektu) na vertikální (podle podlaží). Hlavní myšlenkou našeho návrhu bylo prostory staré i přistavené části funkčně sjednotit, ale přitom odlišit nového a starého. Rekonstrukce původního objektu respektuje jeho ráz, přístavbu jsme si dovolili jemně aktualizovat. Obojí se odehrává v rámci stávajících hmot bez jakýchkoli externích doplňků. Odlišení je kromě původních, drobných hmotových rozdílů zvýrazněno barevností fasády a charakterem i velikostí okenních otvorů. Všechna okna v nové části mají lehce seříznuté pravé ostění,“ vysvětlují detaily proměny architekti David Neuhäusl a Matěj Hunal.

Přístavba ke starému rekonstruovanému domu
Po rekonstrukci vznikly dva samostatně fungující byty. Zdroj: Radek Úlehla

Typické prvky zachovaly, i nová okna vypadají jako kdysi
Navzdory potřebným změnám kvůli prosvětlení interiéru a změně funkcí kladli autoři přeměny důraz na zachování charakteru objektu. Nová okna ve staré části jsou podobná jako původní – dvoukřídlá s dělenými tabulkami) a posazená tak, jak to u tohoto typu bývá zvykem, v rovině s fasádou.

Dům se třemi odlišnými historickými okny
Odlišení je kromě původních, drobných hmotových rozdílů zvýrazněno barevností fasády a charakterem i velikostí okenních otvorů. Zdroj: Radek Úlehla

Zajímavým prvkem na fasádě je historické okénko přerušující římsu. Původní otvor dveří v uliční fasádě je také zasklený – dnes se do domu vchází ze štítové strany. Kamenné parapety a dřevěné rámy oken jsou natřeny bílou barvou.

Nově vzniklé byty fungují samostatně
Investorka si přála, aby dva nově vzniklé byty fungovaly zcela samostatně. To bylo hlavním důvodem přesunutí vchodu z uliční fasády do štítové zdi. Po vstupu do domu se ocitnete ve společné chodbě. Z ní se vstupuje do skladu, technické místnosti a obou bytů. Byt v přízemí tvoří podélný obytný prostor s kamny. Do jednoho pokoje se vstupuje přímo z obývacího prostoru, do druhého až z malé chodby, která slouží jako filtr při vstupu na WC nebo do koupelny.

Střešní okna: světlo i výhled
Do bytu na druhém podlaží vedou schody, před kterými jsou uzamykatelné dveře. Všechny místnosti v tomto prostoru jsou prosvětleny střešními okny, včetně chodby. Původně byla přístavba o něco nižší než historický dům, architekti tento rozdíl vyrovnali.

Vrchní byt je větší o plochu, která je v přízemí vyhrazena technickým účelům (má 100 m2). Jeho jádrem je velký obývací prostor spojený s kuchyní a jídelní částí. Díky vytvoření nových otvorů dnes podkrovní prostor nabízí nejen dostatek přirozeného světla, ale také výhledy do historického centra, k potoku ak parku. Celým rekonstruovaným prostorem prostupují přiznané sloupky, vzpěry, věznice a kleštiny.

Další články autora

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich...

Bioklimatické pergoly – harmonie designu a udržitelnosti

Venkovní prostory u domů a chat jsou důležitými místy pro relaxaci a odpočinek, zejména v...

Kovový nábytek pro zahradu přináší odolnost i pohodlí

U zahradního nábytku řešíme pohodlí, ale také odolnost. Hledáme proto materiály, které vydrží náročné podmínky...

Jak vyrobit ptačí krmítko

Vytvoření vlastního ptačího krmítka je nejen skvělým způsobem, jak přilákat ptačí návštěvníky do vaší zahrady,...

Nejnovější články

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich...

Bioklimatické pergoly – harmonie designu a udržitelnosti

Venkovní prostory u domů a chat jsou důležitými místy pro relaxaci a odpočinek, zejména v...

Kovový nábytek pro zahradu přináší odolnost i pohodlí

U zahradního nábytku řešíme pohodlí, ale také odolnost. Hledáme proto materiály, které vydrží náročné podmínky...
- Reklama -PR článek